Sıkıldın mı, yeniden başla


İnsan oğlu işte, hastayken “bir iyi olsam” der, fakirken “bir zengin olsam” der, başı dara düşmüşken “bir ferahlasam” der, hiçbir sıkıntısı olmayınca da sıkılmaya başlar J

Hani derler ya, mezardakiler zannedermiş ki hayattakiler her gün alem yapıyor, fakat hayattakilerin ise kimisi ölümü özlüyor.

Bütün bu tezatlar insanın acizliğinden değil de nedir? Kuran da insanoğlunun ne kadar az şükrettiği, insanoğlunun nankör olduğu, yeterince akıl etmediği, insanoğlunun aldandığı birçok yerde geçerken işte yukarıda saymaya çalıştığımız fiiller yüzünden değil midir. Evet, gerçekten de insanoğlu şükretmeyi, akletmeyi, fikretmeyi bilmiyor ya da sevmiyor. Salim bir akıl ile yapılan tefekkürün nafile ibadetten evla olduğu hepinizce malumdur. Demek ki zaman zaman oturup, düşünmeli, doğruyu yanlışı görmeye çalışmalıyız. Bize verilen akıl nimeti öyle değerlidir ki onsuz ibadetin bile bereketi yoktur. Bu sözüm aklı putlaştırdığım anlamına gelmesin, bu sözümden kasıt aklı hayırlı şekilde kullanmaktır.

İnsanoğlu yaradılış itibariyle tembelliğe meyillidir. “Sıkıldım” sözü tembelliğe kapı aralayan, tembelliği açıklamaya çalışan basit bir sözcüktür. Bu sıkılma denen şey neden meydana gelir hiç düşündünüz mü? Bence sıkılma denen olay özellikle hayatın monotonlaşması sonucu meydana gelir. Monoton, yani cansız bir makine gibi veya aklı yetmeyen bir mahlukat gibi hep aynı şeyleri yapmaktan, her gün aynı şeylerle uğraşmaktan meydana gelir. Peygamberimiz “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır” demiyor muydu, neden unuttuk bu sözü. Neden ikisi birbirinin aynı olan günler yaşıyoruz, bu kader değil, bizim çabalarımızla değişebilir. Sıkılmak kimi zaman boşluktan olduğu gibi kimi zaman da haddinden fazla çalışmaktan meydana gelir. Üç kilo taşıyacak birine beş kilo yüklerseniz bir zaman sonra hem bünyesi iflas eder hem de üç kilo bile taşıyamaz olur. Yine bu konuda bir uyarı imdadımıza yetişir “ibadetin (işin) az da olsa devamlı olanı makbuldür”. Demek ki ibadet yaparken veya iş yaparken gücümüz nispetinde yapacağız. İnsanlar görürsünüz uyur gezer gibidirler. Sözde gece çalışarak verimli olacaklardır ama tam uyumaları gereken saatlerde çalıştıkları için koca bir günü uyur gezer şekilde geçirirler. Allah muhafaza bunlar bir de araç başında ise hem kendilerine hem de başkalarına yazık ederler. Sıkılmamak için bünyeye uygun işler yapmak lazım.  Ne onu boş bırakacağız ne de onu fazla yoracağız. Nefsimizi şımartmayacak ama onu her şeyden mahrum da bırakmayacağız. Yani ölçülü, yani dengeli olacağız.

Sıkılma belasına karşı belki en önemli silah planlı yaşamdır. Planlı yaşam, en değerli varlığımız olan vaktin en verimli şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Yapacağımız planlar ile hayatımızdaki boşluklar ortaya çıkacak ve en küçük anları bile değerlendirme imkanı bulabileceğiz. Örneğin akıllı insanlar her günün sonunu diğer günün planını yaparak değerlendirirler. Ayrıca diğer günün planı yanında o günün planına ne kadar uyulduğunu görmek de plan saatinde yapılabilir.

Değerli dostlar, hepimizin önünde iki tip insan var. Bunların bir kısmı ömürlerini boşa geçirmiş, pişmanlık içinde olan insanlar ve diğerleri ise ömürlerini değerlendirebilmiş, şanslı insanlar. Boşa bir ömrü tüketen insanların haleti ruhiyesini bir düşünün; bir yandan, diğer aleme göçerken geride kendisine hayır getirecek bir şey bırakamamış olmanın pişmanlığı içerisinde diğer yandan da rabbi ona, ben sana o kadar yıl verdim, o kadar yılı ne yaptın sorgusuna cevap veremeyecek olmanın ızdırabı. Diğer şanslı insan ise hem dünyasını hem de ahretini kazanmış olmanın bahtiyarlığı içerisinde.

Sevgili kardeşlerim, sıkıldıysanız yeniden başlayın, henüz vakit varken…       

Yorumlar

  1. Çok güzel bir makale olmuş. Machine learning ve bayesian diye araştırırken googleda bu yazıyı görmek beni çok daha mutlu ve motive etti. Ellerinize sağlık...
    başarılar dilerim...

    YanıtlaSil
  2. Teşekkür ederim Mehmet Sait bey,

    YanıtlaSil

Yorum Gönder