Sivas ve Bilişim


Medeni ve bedevi olmak arasında bir tercih yapmaya zorlansaydık hiç şüphesiz çoğumuz medeni olmayı seçerdik, çünkü medeni olmak insan doğasına bedevi olmaktan daha yakın geliyor. Bedevi bir topluluktan medeni bir topluluk inşa eden, Medine şehrini yeniden ihya eden  peygamber efendimiz de bize bu manada önemli bir ipucu veriyor.

Medeniyet ama nasıl? Kökleri mazide, dalları bugünde yaprakları ise yarında bir medeniyet. Dünün gücüyle hem günü hem de geleceği kurtaran bir medeniyet. Hayalci değil, sonuna kadar akılcı, aklı rehber edinen ve bilimi, sanatı ve teknolojiyi birer araç olarak kullanan bir medeniyet. Sanata önem veren, bilimi takip eden ve teknolojiyi üreten bir medeniyet. Nice medeniyetlere beşiklik etmiş Anadolu’nun tarihi öneme sahip güzel şehri Sivas medeni olma konusunda gerekeni bir an önce, somut adımlarla yapmalıdır.

Sanayi anlamında ve buna paralel olarak ekonomik anlamda zayıf olan şehrimiz medeniyet bağlamında da maalesef şu anda istenen durumda değildir. Bilinen bir gerçektir ki bilim ve sanat ekonomiyle genellikle yakından ilişkilidir. Dolayısıyla medeni bir toplumun belki en önemli ihtiyaçlarından birisi ekonomik açıdan daha iyi duruma gelmektir. Buna bağlı olarak bilim ve sanat faaliyetleri hız bulacaktır. Genellikle tarıma ve hayvancılığa dayalı ekonomisi olan şehirde maalesef tarım ve hayvancılığın gerilemesi ve modern yöntemlerin yeterince uygulanamayışı şehri yeni arayışlara itmektedir. Bu arayışlar neticesinde olası bir seçenek Bilişimdir. Birçok şehrin şehir politikası olarak ele aldığı bilişim vakit geçirilmeden Sivas’ta da ele alınmalıdır.

Bilişim ve şehir kelimeleri ile arama yaptığımızda şu anda karşımıza; İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Yalova gelmektedir, en yakın zamanda bu listeye Sivas’ta eklenmelidir ama nasıl?

1.    Valilik bu konuda bir kampanya düzenleyerek bilişim alanında yetkin kişilerin ve kurumların bir envanterini çıkarmalıdır.
2.     Üniversite önderliğinde çalışmalar düzenlenmeli ve bu çalışmalar tarihe bağlanmalı ve böylece çalışmaların sözde kalmaması sağlanmalıdır.
3.    Belediye bu konuyu sahiplenmeli bilişim alanında programlar düzenlemeli. Belediye bünyesinde açılacak kurslarda Temel Bilgi Teknolojileri, Web Tasarımı, Web Programlama ve Programcılık gibi konular verilmeli. Microsoft ve benzeri firmalarla sertifikasyon programları üzerinde anlaşmalar düzenlenmeli.
4.      Şehrin yazılım ihtiyacı şehrin kaynakları ile karşılanmalı.
5.  Şehirdeki öğrenci potansiyeli dikkate alınarak onların enerjisinden faydalanıp, onlara burs imkanları sağlanmalı.
6.   Bilişimle ilgili ulusal konferans ve sempozyumlar desteklenerek Sivas ve Bilişim bir arada daha fazla anılmalı.
7.     Yerel basında bilişim köşeleri oluşturulmalı. Ayrıca, doğrudan Bilişim alanıyla ilgili bir gazete veya dergi çıkarılmalı. Bu çalışma Üniversite bünyesinde de yapılabilir.
8.      Yazılım projeleri yarıştırılarak en iyi yazılımlara ödül verilmeli.
9.      Üniversitenin sürekli eğitim merkezi kanalıyla daha fazla ve yoğun bilişim eğitimi verilmeli.
10.  Veritabanı Programlama, Veritabanı Yönetimi, Sistem Programlama, Elektronik Ticaret, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Veri Madenciliği v.b. alanlarda paket eğitimler verilmeli.
11.  Üniversitenin başta Bilgisayar Mühendisliği olmak üzere Bilişim alanıyla ilgili bölümlerinden öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Bilişim derslerine gönüllü olarak veya bir Avrupa Birliği projesi kapsamında girmeli.
12.  Şehirde düzenlenecek kitap fuarlarına Bilişim alanıyla ilgili yayınevleri davet edilmeli.

Bu ve benzer önerileri artırmak mümkündür. Çalışmaların başarısı için şehrin karar vericileri bu konuda istekli olmalı ve şehrin vizyonunda mutlaka ama mutlaka bilişim konusu dahil edilmelidir. Gerçek anlamda bir birlik ile şehir bunu başarabilecek güçtedir. Yeter ki inanalım ve birbirimize güvenelim.

Bilgisayar Yüksek Mühendisi
Yrd. Doç. Dr. Hidayet Takcı
Cumhuriyet Üniv. Bilgisayar Müh. Böl. Öğretim Üyesi

Yorumlar

  1. Hocam dediklerinizin noktasına, virgülüne kadar katılıyorum. Sadece Sivas için değil, çoğu anadolu şehri için durum böyle. Bu yazınızı direkt olarak vali beye ve belediye başkanına iletmeniz & iletmemiz gerekir. İnşallah devlet erkanı sizin kadar Sivas'ı ve anadoluyu düşünüyordur...

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Taha, öncelikle fikirlerime katıldığın için sana teşekkür ediyorum. Bu durumun sadece Sivas için değil bütün Anadolu şehirleri için olduğunu ifade etmişsin, gayet doğru bir tespit, tebrik ederim. Bu ve benzer minvalde yazılarım oldu, düşüncelerim oldu, paylaşmaya da çalıştım ama sanırım paylaşım bile yaparken bazı kanallar üzerinden yapmak gerekiyor. Ben de o kanallara pek gir(e)mediğim için yazılarım ancak buralarda alıcı bekliyor. İnşallah bir gün birileri fikrimize değer verir ve çözüm önerilerimizi uygulanabilir bulur. Bana teşekkür etmelerine gerek yok yeter ki yerine getirsinler. Sevgiler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder