HACKER veya daha kötüsü CRACKER


Gözünü sevdiğimin bilim ve teknolojisi genellikle iyi olanı hedefler ama bilim ve teknoloji kötü insanın eline düşünce işte o zaman başlar bütün kötülükler. Kötülerde aslında bir zamanlar daha kötünün eline düştükleri için doğduklarında sahip oldukları fıtri iyilikleri kaybetmiştir ama ezelden kalan iyilikleri anmanın vakti çoktan geçmiştir onlar için. Sistemlerini çoktan kaybetmiş ve içlerine giren kötü ruhların adamı olmuşlardır onlar.

Bilişimle yatıp bilişimle kalktığımız şu günlerde kötüye ve kötülüğe bir de bilişim açısından bakmakta fayda var galiba. Hepinizin malumudur bilişim alanının kötüsü hacker olarak bildiğimiz ama aslında cracker olan kişilerdir. Yani, sizden izinsiz olarak sizin olana el uzatan, deyim yerindeyse mahrem alanınıza giren, tecavüz eden, zarar veren ve bundan genellikle haz duyan tipler. Aslında şu an pek doğru kullanılmasa da hacker kötü niyetli olmayıp aslında sisteminizdeki kusurları size bildiren fakat zarar vermeyen kişileri ifade eder. Cracker ise sisteminize giren, üstüne üstelik bir de zarar veren kişileri ifade ediyor. Çinde idam edilen tipler aslında cracker olarak tanımlayabileceğimiz tipler.

Hacker veya cracker bir sisteme nasıl giriyor? Nasıl edip de başarılı operasyonlar yapıyor ve neden yapıyor bu hastaca işleri hızlı bir bakış atalım.

Her sistemin aslında açık kapıları vardır. Bu açık kapılar bazen bilinçli olarak bırakılır. Örneğin bilgisayarının şifresini sıklıkla kaybeden insanlar bilgisayarlarını yeniden kullanabilsin diye bütün bilgisayarları açmakta kullanılan şifreler vardı. Bu şifreler kötü niyetli kişilerin eline geçene kadar önemli bir ihtiyacı gideriyordu, ne zaman ki bu şifreler olmaması gereken kişilerin eline geçti o zaman işte mertlik bozuldu. Daha anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse; siz bir bina yapıyorsunuz, yangın merdiveni koyuyorsunuz binaya acil çıkışlar için fakat bunu hırsızlar kullanıyor. Veya günümüze gelecek olursak; kişilerin e-mail şifrelerini kırılıyor, ondan sonra onurunu kırıcı şekilde hesabına giriliyor ve hesabındaki özel her şeyi ele geçiriliyor. Ondan sonrası saldırgan efendinin insafına kalmış.

Hacker veya cracker olarak kişilere zarar veren insancıklar aslında bütün insanlığa karşı bir suç işliyor, insan hakkı ihlali suçu. Bazı ülkelerde bu suçun karşılığı çok ağır, memleketimizde ise yavaş yavaş olması gereken ceza verilmeye başlandı.

Kişilerin hesabına girmek veya bilgisayar sistemlerine zarar vermek için çeşitli motivasyonlar var. En önemli motivasyon ise intikam. Bir şekilde kendine düşman hissettiği kişiye insanlar zarar vermeye çalışıyor. Kimileri kendilerini ispat için bunu yapıyor. Ne kadar bilgili olduğunun ispatı oluyor bu. Kimileri banka hesaplarına girerek hesabına para geçiriyor. Bazıları tehdit ve şantaj amaçlı yapıyor bu işleri. Neresinden bakılırsa bakılsın yasal olmayan bir yöntemden kazanç ümidiyle yapılıyor bu işler.

Malumunuz yıllardır bir kısım insanlar bıkmadan usanmadan virüs, trojan, worm v.s. yazıyor, dağıtıyor antivirüs yazılımları ise bunlarla mücadele ediyor. Yani iyilerle kötülerin mücadelesi insanlığın başlangıcından bugüne devam ediyor, insanlığın sonuna kadar da devam edecek. Eğer iyiler olmasa inanın dünya şu an yaşanılır bir yer olmazdı, belki bugün de çok sorunlar var ama çok daha fazla olurdu duyarlı insanlar olmasaydı.

Hacker ve cracker olmaya devam edecek bundan sonra da, diğer suçlular gibi. Bizler ise her platformda; bilimsel, mühendislik ve toplumsal açıdan onlarla mücadele edeceğiz ve etmeliyiz de. Bu türden insanlara karşı yapılacak en son iş korkup sinmektir, dolayısıyla bilinç ve kararlılıkla mücadele etmek ve en az onlar kadar cesur olmak zorundayız.

Mesele ciddidir, lütfen dikkate alınız.     

Yorumlar

 1. aslında bunun ıcın siber guvenlık semınerleri ve bir dizi pentest testingler mevcut hatta benım dusuncemdir her bilişim sektorunde calısan şirketlerin bir de pentest testing yapan departmanlarının olması güzel olur... Mithat Konuk GIT Computer Engineering

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısın, bence de olmalı bahsettiğin bir departman, gün geçtikçe konunun önemli artıyor çünkü.

   Sil
 2. İyi ile kötünün savaşı Habil & Kabil olayından beridir süregelmekte. Kıyamete kadar ise artarak devam edeceği şüphesiz bilinen. Her alanda bu savaş olduğu gibi bilişimde de bu savaş artarak devam ediyor. Önünü kesmek imkansız. Kötü insanlar siyah şapkalı, iyi insanlar ise beyaz şapkalı gruba girecek. Aralarında büyük mücadele olacak & oluyor ve bu böyle süregelecek. Biz öğrenciler ise ilerde duyarlı olmalı, iyi yetişmiş bir beyaz şapkalı hacker olma yolunda kocaman adımlar atmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siyah şapka & beyaz şapka kapışması devam edecek mutlaka ve herkes kendi hayat anlayışına uygun olan yerde duracak. beyaz şapkalardan olabilmek temennisiyle.

   Sil
 3. zaten hocam yeni duzenleme getırıldı devlet tarafından bazı unıversıteler de sıber guvenlık bolumu acılmıs hayırlısı olsun dıyelım.Mıthat Konuk

  YanıtlaSil

Yorum Gönder