Hiçbir başarı tesadüf değildir...

Zorlu bir maçın sonlarına doğru canla başla çalışan takım öne geçer ve maçı sürpriz şekilde alır. Maç sonunda manzara duygusaldır. Başarılı takımın oyuncuları hocalarının yanına giderek onu omuzlarına alır ve başarılarını kutlarlar. Takım olmak iyidir, başarı için anahtar vazife taşır ama daha önemlisi çok sayıda insanı bir takım halinde bir arada tutabilmektir. İşte o işi de lider yönü olan hocalar yapar. 

2012 yılında ilk öğrencilerimizi aldığımızda çok fazla sesli düşünmesek bile sanırım hepimizin ortak düşüncesi üç hoca ile koca bir bölümü nasıl idare edeceğimiz idi. İlk öğrencilerin heyecanı ile insan üstü çaba göstererek bir şeyler yapmaya çalıştık. Hemen kulüp kurarak eksik kalan taraflarını etkinliklerle kapatalım istedik ama bu kadar hızı kaldıramadı hiç kimse. 

2013 yılı çok hızlı geldi. Bu sefer yeni öğrencilerimiz de aramıza katılmıştı. Gece ve Gündüz öğretim, 1. ve 2. sınıf derken tam 220 öğrencimiz vardı. Toplam dört sınıfı iki yılda doldurmuştuk. Canımız çıkıyordu ama olsun epeyce bir öğrencimiz vardı ya. Bu sefer artık kulübümüzü kurmalıydık ve kurduk da. Aceleye geldi diyen oldu, adil olmadı diyen oldu ama sonunda bir kulübümüz oldu. Yapılan hangi iş eleştirilmiyor ki diyerek ses çıkarmadık. 

Kulübümüz sudan çıkmış balık hesabı neredeyse bir yıl boyunca etkinlik yapamadı. Kahvaltı ve yemek organizasyonları bize göre çok başarılıydı ama etkinlik değildi, gezi de aynı şekilde. Ve bu senenin başında oturup ciddi şekilde konuştuk. Bu iş olmalı dedik. Bu etkinlikler yapılmalı, yoksa daha 1 yaşında olan kulübümüz kapanacak. 

Sıkı toplantımızın ardından sadece 2 ay geçti. 1 yıl boyunca üç etkinlik yapamamış kulübümüz 5 Aralık Dünya Mühendisler gününde 5 etkinlik yaptı. 10 Aralık tarihinde Türkiye'de bizden önce 7 üniversitede yapılmış olan bir dev etkinliği başardı, GDG DevFest Sivas. Ve son anda nur topu gibi bir etkinliğimiz daha oldu. Sivas Milletvekilimiz Nursuna Hanım ile bir etkinlik daha. Üç ay olmadan 7 etkinlik yapmış olacağız nasipse. İşte bu tam da maç sonunda maçın alınması gibi bir şey. 2014 başında pek de iyi bir performans gösteremeyen kulübümüz 2014 sonunda bomba gibi faaliyetlerle deyim yerindeyse yeri yerinden oynattı. 

Bu başarı bütün takımın, biz ise o takıma hocalık yapabildiysek ne mutlu bize. Ben başarıyı takıma mal ediyorum ama geçen gün etkinlikteki alkışlardan anladığıma göre öğrenciler de bizim katkılarımızı görmüş olmalılar...

Yorumlar